English Japanese Italian Portuguese Arabia
Powered by: Google Translate
سخن روز

سکوت تنها پاسخی است که اصلا ضرر ندارد

افسردگی و نشانه های آنافسردگي ونشانه های آن

مقدمه

        افسردگي با علائمي چون احساس غمگيني، شکست، ناراحتي و کلافگي، هيجان و استرس، بي علاقگي به همه چيز و گاه همه کس مشخص مي‌شود؛ در واقع بيمار با بيان اين علائم، ناراحتي خود را بروز مي‌دهد. افسردگي مجموعه‌اي از حالات مختلف روحي و رواني است که از احساس خفيف ملال تا سکوت و دوري از فعاليت روزمره بروز مي‌کند. براي‌ بيماري‌ افسردگي‌ هيچ‌ علت قطعي و روشني‌ نمي‌توان‌ متصور بود، در برخي موارد يک زندگي پر استرس مي‌تواند محرکي براي افسردگي شود و در برخي موارد علت کاملاً به شخصيت فرد مربوط است. در کل به نظر مي‌رسد که افسردگي بدون يک علت تعيين شده مشخص و به طور خود به خودي روي مي‌دهد.   دراين مقاله سعي داريم به بررسي علل افسردگي ،علائم ،انواع ودرمان افسردگي بپردازيم.

تعريف افسردگي

         افسردگي بيماري جسمي وروحي بسيار شايع عصر ماست. و در تمامي جهان روندي فزاينده دارد. اين در حالي است که حدود نيمي از مبتلايان به افسردگي يا از بيماري خود بي خبرند يا بيماري آنها چيزي ديگر تشخيص داده شده است. افسردگي‌ عبارت‌ است‌ از احساس‌ غم‌، دلسردي‌، يا نااميدي‌ به‌ مدت‌ حداقل‌ 2 هفته‌ در اغلب‌ روزها و اغلب‌ ساعات‌ روز، به‌ علاوه‌ علايم‌ همراه‌.

افسردگي يک بيماري اختصاصي نيست بلکه در تماما سنين و همه نژادها، هم در زنان و هم در مردان ظاهر مي شود. افسردگي بيماري ساده اي نيست بلکه انواع گوناگون دارد به طوري که در بعضي افراد به صورت هايي ظاهر مي شود که ما عموماً آنها را افسردگي نمي شناسيم. افسردگي پس از آنکه درمان شد غالباً باز مي گردد. افسردگي مسائل گوناگوني به همراه دارد. غيراز مسائل پزشکي و اندوه که بسيار شايع است، فرد مبتلا به افسردگي خود را در کارها مورد تبعيض و از نظر اجتماعي مطرود و حتي منفور خانواده خودش مي بيند. گاهي انزواي همراه افسردگي، بيماراني را که وضعي درمان پذير دارند به دوري از مردم يا به سوي مرگ سوق مي دهد. درباره افسردگي خبرهاي خوشي نيز وجود دارد:بيشتر انواع افسردگي قابل درمان اند. Depression که غالباً افسردگي باليني، اختلالات خلق و خوي يا اختلالات عاطفي ناميده مي شود، بيمار را دچار آشفتگي انديشه، آشفتگي عاطفي، تغيير رفتار و بيماري هاي جسماني مي کند.

افسردگي باليني، از ديدگاه عملکردهاي اجتماعي بيش از ديگر بيماري هاي مزمن، بيمار را ناتوان مي کند. افسردگي کبير بيش از بيماري هاي مزمن  ششي، التهاب مفصل و ديابت ، ناتوان کننده است. افسردگي يک نشانگان (Syndrom) يعني مجموعه اي از علامات مرضي(Symptoms) مختلف است.

شرح بيماري

علايم‌ شايع‌

- از دست‌ دادن‌ علاقه‌؛ بي‌حوصلگي‌ و دل‌زدگي‌؛ ناتواني‌ از لذت‌ بردن

- احساس‌ نااميدي‌؛ بي‌حالي‌ و خستگي‌

- بي‌خوابي‌؛ خواب‌ زياد يا ناراحت‌

- گوشه‌گيري‌ اجتماعي‌؛ احساس‌ بي‌ارزش‌ بودن‌ ومورد نياز نبودن‌

- بي‌اشتهايي‌ يا پرخوري‌؛ يبوست‌

- از دست‌ دادن‌ ميل‌ جنسي‌

- مشکل‌ داشتن‌ در تصميم‌گيري‌؛ مشکل‌ داشتن‌ در تمرکز

- يکباره‌ به‌ گريه‌ افتادن‌ بدون‌ توضيح‌ مشخص‌

 

- احساس‌ گناه‌ شديد به‌ خاطر وقايع‌ بي‌اهميت‌ يا خيالي‌

- تحريک‌پذيري‌؛ بي‌قراري‌؛ افکار خودکشي‌

-دردهاي‌ مختلف‌، مثل‌ سردرد، درد قفسه‌ سينه‌ بدون‌ شواهدي‌ از بيماري‌ جسمي‌ همچنين اضطراب ، بي تفاوتي عاطفي،توهم،کژپنداري و...

نشانه هاي افسردکي

         همانند بسياري از اختلالات روحي و رواني، افسردگي نيز داراي نشانه هاي فراواني است که با شناسايي آنها مي تواند شرايط لازم براي درمان افسردگي را تسهيل کرد. اين نشانه ها که در اصل بسيار ناخوشايند هستند شامل موارد زير مي شوند:

*خلق و خوهاي مختلف که در طول روز بروز مي کند. اين شرايط معمولا در هنگام صبح به بدترين حالت خود مي رسد و با گذر زمان در طول روز بهتر مي شود.

*اختلالات خواب، که در زمان بيدار شدن هاي زودهنگام از خواب ايجاد مي شود و فرد نمي تواند دوباره به خواب برود. اين امر معمولا به دنبال افکار منفي که در ذهن افراد نقش بسته بروز مي کند.

*کندي در تفکر، صحبت کردن و حرکت

*احساس اضطراب و تشويش

*گريه کردن ها بي مورد

*نداشتن انرژي کافي براي انجام فعاليت هاي روزانه و احساس خستگي شديد

*ناتواني در لذت بردن از اتفاقات مختلف

*ناتواني در تمرکز

*بروز مشکل در تصميم گيري

*بروز احساس فراموشي در فرد و به خاطر نياوردن موارد مختلف

*بروز افکار منفي در مورد آينده

*احساس تقصير کردن

*نديد گرفتن هويت شخصي و ...

        اين نشانه ها مي توانند تصوير روشني از بروز افسردگي در بين افراد را براي ما نمايان کنند. به هر حال، اين امر خيلي مهم است که همواره به خاطر داشته باشيم اين نشانه ها به طور کامل در هر فردي ظاهر نمي شوند و ممکن است در حالتي متفاوت بروز کنند. توجه داشته باشيد که بين افسردگي هاي معمولي با افسردگي هاي حاد که در آن فرد مجبور است به پزشک معالج مراجعه کند تفاوت هاي زيادي وجود دارد و پس از گذشت مدت زمان طولاني فرد به اين افسردگي ها مبتلا مي شوند. همچنين بايد توجه داشت که افسردگي هر اندازه که حاد باشد قابل درمان است و اگر شما توصيه هاي موجود را رعايت کنيد هرگز به عواقب آن مبتلا نخواهيد شد.طبق آمار هاي رسمي اعلام شده، ? تا ?? درصد مردان در سراسر دنيا از افسردگي هاي قابل تشخيص رنج مي برند و اين در حاليست که رقم ياد شده براي خانم ها به ?? تا ?? درصد مي رسد. تا کنون فرضيه هاي فراواني براي کشف علل افزايش بروز افسردگي در بين زنان عرضه شده است. اين طور که گفته مي شود، افسردگي هاي پس از زايمان مهم ترين نوع اين اختلال است که در زنان بروز مي کند. عوامل ديگر شامل تحقير شخصيت زنان در جامعه و يا دشواري شرايط براي رسيدن آنها به اهداف مورد نظرشان مي شود که مي تواند افسردگي هاي شديد را در آنها به دنبال داشته باشد. به هر حال گفته مي شود، چون زنان معمولا احساساتي تر هستند و نسبت به مردان صادقانه تر با مشکلات مختلف مواجه مي شوند آسان تر مي شود بيماري افسردگي را در آنها درمان کرد.                                                             

 مکیدن انگشت در کودکان نشانه اضطراب است

یک روانپزشک در گفت‌وگو با فارس:

یک روانپزشک گفت: شیرخوار به طور اتفاقی یا در هنگام گرسنگی شروع به مکیدن انگشت می‌کند اما اگر این عمل بازگیری نشود کودک در سنین مدرسه و بالاتر این رفتار را در هنگام اضطراب انجام می‌دهد.

هادی معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: مکیدن انگشت در دوره نوزادی یک رفتار عادتی است چرا که نوزاد همواره در جست و جوی سینه مادر است و به همین منظور رفلکس مکیدن را طی می‌کند.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: رفلکس مکیدن به نوزاد حالت خوشایندی می‌دهد و باعث آرامش نوزاد می‌شود. این رفتار برای نوزاد عمل لذتبخش شیر خوردن را تداعی می کند؛ بنابراین نوزاد به طور اتفاقی یا در هنگام گرسنگی شروع به مکیدن انگشت می‌کند.

این روانپزشک ادامه داد: بنابراین مکیدن انگشت در سنین نوزادی نمی‌تواند نشانه اضطراب باشد بلکه یک نوع رفلکس جست و جو است که می‌تواند به صورت عادت درازمدت در بیاید.

معتمدی با بیان این مطلب که مکیدن انگشت نوزاد شیرخوار نباید غیرطبیعی تلقی ‌شود ادامه داد: این مطلب بدان معنا نیست که این عمل نباید بازگیری شود بلکه باید در این موقع از پستانک استفاده  کرد یا به صورت آرام انگشت بچه را از دهان خارج کرده و با رسیدگی بیشتر مادر و تغذیه به موقع نوزاد ، وی را از مکیدن انگشت برحذر داشت.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: اگر این عمل نوزاد بازگیری نشود ممکن است کودک تا سنین مدرسه و بالاتر نیز این رفتار را تکرار کند و در آن موقع هر گاه که دچار اضطراب شود اقدام به مکیدن انگشت کند حتی در موقع خوابیدن نیز انگشت خود را بمکد.

این روانپزشک ادامه داد: بهتر است از همان سنین نوزادی به گونه‌ای که نوزاد اذیت و آزار نشود رفتار بازگیری انجام شود تا بعدها تبدیل به عادت نشده و جدایی سخت‌تر نشود.

معتمدی تصریح کرد: بسیاری از مادران برای بازگیری کودک از مکیدن انگشت در سنین بالاتر انگشت را تلخ می‌کنند یا از مواد تند و آزار دهنده استفاده می‌کنند که باید مادران را از این عمل باز داشت. 

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: استفاده از آبلیمو، مواد گیاهی و همچنین مالیدن موادی که کودک به آنها علاقه ندارند بر روی انگشت کودک می‌تواند در بازگیری کودک از مکیدن انگشت مؤثر باشد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 13/ مهر /1392 - توسط مدیر سایت

تاثیر فشارهای روحی - روانی بر سفید شدن مو

   
گرچه معمولا در مردان پس از سن 30 سالگی و در زنان پس از سن 35 سالگی موهای سر سفید می‌شوند، اما برخی از افراد در نخستین سال‌های نوجوانی و جوانی داشتن چندین تار موی سفید رنگ را تجربه می‌كنند. این در حالی است كه در گروهی دیگر ممكن است حتی تا سن 50 سالگی نیز اصلا هیچ تار موی سفیدرنگی بر سر فرد دیده نشود. فرآیند سفید شدن تدریجی موهای سر در روزنه‌های عمیق پوست سر كه فولیكول نام دارند، انجام می‌شود. معمولا روی پوست سر هر فرد حدود 100 هزار روزنه فولیكولی به شكل قطره اشك وجود دارد كه هریك از آنها از توانایی جوانه‌زنی چندین تار مو در دوره طبیعی طول عمر خود برخوردار است.

در انتهای هریك از فولیكول‌های مو سلول‌هایی به نام ملانوسیت وجود دارد كه مولد رنگدانه ملانین است. با از بین رفتن بخشی از ملانین مو، تارهای مو بتدریج خاكستری رنگ می‌‌شوند و هنگامی كه همه سلول‌های مولد رنگدانه ملانین از بین رفته باشند، موها سفید خواهند شد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت كه از بین رفتن تدریجی سلول‌های بنیادی مولد ملانوسیت‌ها سبب سفید شدن موها خواهد شد. بسیاری از محققان بر این باورند كه استرس و فشارهای روانی می‌تواند نقش موثری در از بین رفتن رنگدانه‌های مو داشته باشد. اما از آنجایی كه مجموعه‌ای از عوامل مختلف بر روند سفید شدن موها تاثیر می‌گذارند، بنابراین نمی‌توان با قطعیت درباره این فرضیه صحبت كرد. اگرچه ممكن است هورمون‌هایی كه در نتیجه استرس یا فشارهای روانی در بدن ترشح می‌شوند، بر بقا و ماندگاری ملانوسیت‌ها و فعالیت آنها تاثیرگذار باشند، اما هیچ ارتباط مستقیمی بین مواجه شدن با فشارهای روحی و روانی و سفیدن شدن موها یافت نشده است.

سفید شدن موها می‌تواند ناشی از آسیب شدید وارد شده به رادیكال‌های آزاد باشد. درواقع هورمون‌هایی كه در نتیجه قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی در بدن آزاد می‌شوند، منجر به التهاب سلول‌ها شده و در نتیجه آن رادیكال‌های آزاد در بدن ایجاد می شوند. این سلول‌های ناپایدار به سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند و بنابراین می‌توان گفت كه رادیكال‌های آزاد ایجاد شده در بدن می‌توانند تولید ملانین در فولیكول‌های مو یا از بین رفتن رنگ این رنگدانه‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهند. به طور كلی اگرچه عوامل ژنتیكی بر روند سفید شدن موها تاثیر می‌گذارند، اما استرس و فشارهای روانی و همچنین سبك زندگی افراد نیز می‌تواند روند سفید شدن موهای فرد را 5 تا 10 سال تسریع كرده یا به تاخیر اندازد. براساس نتایج به دست آمده از تحقیقات انجام شده ترشح هورمون‌هایی كه در نتیجه قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی در فولیكول مو آزاد می‌شوند، بر آزاد شدن عاملی كه منجر به ساخت ملانوسیت‌ها و انتقال آن به سلول‌های بنیادی سازنده هریك از تارهای مو می‌شود تاثیر می‌گذارد و بنابراین در شرایطی كه در آزادشدن این عامل واسط به هر دلیلی اختلال ایجاد شود انتقال رنگدانه به تارهای مو نیز متوقف خواهد شد. بنابراین دانشمندان در تلاش هستند به شواهد و یافته‌های بیشتری مبنی بر تاثیر فشارهای روحی و روانی بر تسریع فرآیند سفید شدن موها دست یابند، اگرچه هنوز هیچ گونه شواهد علمی در تایید وجود این رابطه علت و معلولی یافت نشده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2/ مهر /1392 - توسط مدیر سایت
فرم تماس سریع
نظرسنجی
چه مطالبی را بیشتر می پسندید
 • [ ۴ راي ]
  [ ۳ راي ]
  [ ۲ راي ]
  [ ۳ راي ]
 • آمار بازدیدکنندگان
  • بازدید امروز: 44
  • بازدید دیروز:۲۸
  • بازدید کل: 46755
  • افراد آنلاین:1
  تمامی حقوق این سایت متعلق به زیور اشرف پوری می باشد و هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع می باشد
  اطلاعات تماس :