English Japanese Italian Portuguese Arabia
Powered by: Google Translate
سخن روز

سکوت تنها پاسخی است که اصلا ضرر ندارد

افسردگی پس از زایمانافسردگي بعداز از زايمان

 افسردگي پس از وضع حمل

        افسردگي پس از وضع حمل (که به اختصار به آن PND مي گويند) نوعي افسردگي است که پس از تولد نوزاد رخ مي دهد. اين افسردگي ممکن است در طول دوره حاملگي شروع شود، ولي اگر بعد از زايمان هم ادامه يابد به آن افسردگي پس از وضع حمل مي گويند. افسردگي پس از وضع حمل بسيار معمول است و چيزي بين ده تا پانزده زن از هر صد زني که وضع حمل مي کنند اين وضعيت را تجربه مي کنند. رقم واقعي ممکن است از همين هم بيشتر باشد چه اينکه زنان زيادي که از اين وضعيت رنج مي برند اما نه تقاضاي کمک مي کنند و نه اينکه درباره احساساتشان با کسي صحبت مي کنند.

تفاوت افسردگي پس از وضع حمل با افسردگي "عادي"

       عوارض افسردگي پس از وضع حمل مانند هر نوع افسردگي ديگر است. اين عوارض شامل حس اندوه و بي حوصلگي نسبت به چيزهايي مي شود که معمولا قابل قبول اند. تنها تفاوت در اين است که اين احساسات معمولا سه ماه پس از تولد نوزاد شروع مي شوند. اين احتمال وجود دارد که افسردگي پس از وضع حمل ديرتر از سه ماه بعد از زايمان هم شروع شود ولي اگر اين افسردگي يک سال بعد از اينکه زني وضع حمل کرد شروع شود ديگر بعيد است به آن افسردگي پس از وضع حمل بگويند. از آنجا که افسردگي پس از وضع حمل مشابه نوع "عادي" افسردگي است در آنصورت ممکن است شما جزوات ديگر ما را هم تحت عناوين "افسردگي يک راهنمايي براي خودياري" و "افسردگي، يک جزوه اطلاعاتي" مفيد دريابيد. در اين باره لطفا از روانکاو يا دکتر خانوادگي تان بپرسيد. مابه خوشبختي است که مانند ساير اشکال افسردگي، افسردگي پس از وضع حمل از طريق درمان قابل رفع است و بسياري از زنان بطور کامل سلامتي خود را بدست مي آورند. دو وضعيت عاطفي ناراحت کننده ديگر هم وجود دارد که زنان برخي اوقات بعد از وضع حمل ممکن است آنها را تجربه کنند.

      نوع اول اين دو وضعيت که بسيار معمول است موسوم به "افسردگي بعد از زايمان" است. اين وضعيت نوع خفيف افسردگي است و از هر ده مادردر هشت نفر از آنها طي چند روز پس از تولد نوزادشان رخ مي دهد. وقتي که مادري از اين وضعيت رنج ببرد معمولا بسيار عاطفي است و بدون هيچ دليل خاصي زير گريه مي زند. مادران تازه اغلب حس اضطراب، تنش، و فرسودگي دارند و براي خوابيدن با مشکل مواجه هستند. دکترها فکر مي کنند تغييرات سريعي که در سطح هورمون ها حول و حوش وضع حمل رخ مي دهد اين وضعييت را باعث مي شود. ولي ممکن است عوامل ديگري هم وجود داشته باشند، مانند تشنج عاطفي دوره وضع حمل و يا تغييرات جدي که تولد نوزاد با خود مي تواند بوجود آورد. اين دوره زماني است که شما احتياج داريد مقدار زيادي استراحت کنيد ولي احتمال بسيار کمي وجود دارد که بتوانيد استراحت کنيد! افسردگي بعد از زايمان ممکن است براي يکي دو روز بطول بکشد و بعد از آن بسرعت برطرف مي شود. اين وضعيت دليلي براي نگراني ندارد مگر اينکه احساسات متناظر آن وخيم تر شوند که در آنصورت ممکن است افسردگي پس از وضع حمل شروع شده باشد.

روان پريشي پس زايماني

        مشکل دومي که زنان برخي اوقات بعد از وضع حمل تجربه مي کنند کمتر رايج است. به آن روان پريشي پس زايماني مي گويند. اين وضعيت براي يک مادر از هر هزار زن رخ مي دهد و اين وضعيت سخت تر از افسردگي پس از وضع حمل است. اين وضعيت معمولا در يکي دو هفته بعد از وضع حمل يک مرتبه رخ مي دهد و همراه با تغييرات رفتاري و روحي بسيار متشنجي است. زناني که از اين وضعيت رنج مي برند بسيار متشنج و آشفته هستند و اغلب باورهاي غيرعادي و ناراحت کننده در باره خود و/يا نوزادشان دارند. اين جزوه براي زناني که چنين وضعيتي را تجربه مي کنند تهيه نشده است. چنين افرادي به کمک ويژه از طرف يک روانکاو احتياج دارند و براي دريافت کمک بايد فورا با دکترشان تماس بگيرند. درمان رايج براي اين وضعيت استفاده از دارو و يک دوره کوتاه بستري شدن در بخش مخصوص مادران و نوزادان در بيمارستان است. مهم است در نظر داشته باشيم که هر چند روان پريشي پس زايماني ممکن است براي زني که بتازگي مادر شده و خانواده اش بسيار ترسناک و ناراحت کننده باشد ولي درمان اين وضعيت بسيار موثر است و تقريبا همه کساني که اين وضعيت را تجربه مي کنند بطور کامل درمان مي شوند.مکیدن انگشت در کودکان نشانه اضطراب است

یک روانپزشک در گفت‌وگو با فارس:

یک روانپزشک گفت: شیرخوار به طور اتفاقی یا در هنگام گرسنگی شروع به مکیدن انگشت می‌کند اما اگر این عمل بازگیری نشود کودک در سنین مدرسه و بالاتر این رفتار را در هنگام اضطراب انجام می‌دهد.

هادی معتمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: مکیدن انگشت در دوره نوزادی یک رفتار عادتی است چرا که نوزاد همواره در جست و جوی سینه مادر است و به همین منظور رفلکس مکیدن را طی می‌کند.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تصریح کرد: رفلکس مکیدن به نوزاد حالت خوشایندی می‌دهد و باعث آرامش نوزاد می‌شود. این رفتار برای نوزاد عمل لذتبخش شیر خوردن را تداعی می کند؛ بنابراین نوزاد به طور اتفاقی یا در هنگام گرسنگی شروع به مکیدن انگشت می‌کند.

این روانپزشک ادامه داد: بنابراین مکیدن انگشت در سنین نوزادی نمی‌تواند نشانه اضطراب باشد بلکه یک نوع رفلکس جست و جو است که می‌تواند به صورت عادت درازمدت در بیاید.

معتمدی با بیان این مطلب که مکیدن انگشت نوزاد شیرخوار نباید غیرطبیعی تلقی ‌شود ادامه داد: این مطلب بدان معنا نیست که این عمل نباید بازگیری شود بلکه باید در این موقع از پستانک استفاده  کرد یا به صورت آرام انگشت بچه را از دهان خارج کرده و با رسیدگی بیشتر مادر و تغذیه به موقع نوزاد ، وی را از مکیدن انگشت برحذر داشت.

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: اگر این عمل نوزاد بازگیری نشود ممکن است کودک تا سنین مدرسه و بالاتر نیز این رفتار را تکرار کند و در آن موقع هر گاه که دچار اضطراب شود اقدام به مکیدن انگشت کند حتی در موقع خوابیدن نیز انگشت خود را بمکد.

این روانپزشک ادامه داد: بهتر است از همان سنین نوزادی به گونه‌ای که نوزاد اذیت و آزار نشود رفتار بازگیری انجام شود تا بعدها تبدیل به عادت نشده و جدایی سخت‌تر نشود.

معتمدی تصریح کرد: بسیاری از مادران برای بازگیری کودک از مکیدن انگشت در سنین بالاتر انگشت را تلخ می‌کنند یا از مواد تند و آزار دهنده استفاده می‌کنند که باید مادران را از این عمل باز داشت. 

استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: استفاده از آبلیمو، مواد گیاهی و همچنین مالیدن موادی که کودک به آنها علاقه ندارند بر روی انگشت کودک می‌تواند در بازگیری کودک از مکیدن انگشت مؤثر باشد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 13/ مهر /1392 - توسط مدیر سایت

تاثیر فشارهای روحی - روانی بر سفید شدن مو

   
گرچه معمولا در مردان پس از سن 30 سالگی و در زنان پس از سن 35 سالگی موهای سر سفید می‌شوند، اما برخی از افراد در نخستین سال‌های نوجوانی و جوانی داشتن چندین تار موی سفید رنگ را تجربه می‌كنند. این در حالی است كه در گروهی دیگر ممكن است حتی تا سن 50 سالگی نیز اصلا هیچ تار موی سفیدرنگی بر سر فرد دیده نشود. فرآیند سفید شدن تدریجی موهای سر در روزنه‌های عمیق پوست سر كه فولیكول نام دارند، انجام می‌شود. معمولا روی پوست سر هر فرد حدود 100 هزار روزنه فولیكولی به شكل قطره اشك وجود دارد كه هریك از آنها از توانایی جوانه‌زنی چندین تار مو در دوره طبیعی طول عمر خود برخوردار است.

در انتهای هریك از فولیكول‌های مو سلول‌هایی به نام ملانوسیت وجود دارد كه مولد رنگدانه ملانین است. با از بین رفتن بخشی از ملانین مو، تارهای مو بتدریج خاكستری رنگ می‌‌شوند و هنگامی كه همه سلول‌های مولد رنگدانه ملانین از بین رفته باشند، موها سفید خواهند شد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت كه از بین رفتن تدریجی سلول‌های بنیادی مولد ملانوسیت‌ها سبب سفید شدن موها خواهد شد. بسیاری از محققان بر این باورند كه استرس و فشارهای روانی می‌تواند نقش موثری در از بین رفتن رنگدانه‌های مو داشته باشد. اما از آنجایی كه مجموعه‌ای از عوامل مختلف بر روند سفید شدن موها تاثیر می‌گذارند، بنابراین نمی‌توان با قطعیت درباره این فرضیه صحبت كرد. اگرچه ممكن است هورمون‌هایی كه در نتیجه استرس یا فشارهای روانی در بدن ترشح می‌شوند، بر بقا و ماندگاری ملانوسیت‌ها و فعالیت آنها تاثیرگذار باشند، اما هیچ ارتباط مستقیمی بین مواجه شدن با فشارهای روحی و روانی و سفیدن شدن موها یافت نشده است.

سفید شدن موها می‌تواند ناشی از آسیب شدید وارد شده به رادیكال‌های آزاد باشد. درواقع هورمون‌هایی كه در نتیجه قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی در بدن آزاد می‌شوند، منجر به التهاب سلول‌ها شده و در نتیجه آن رادیكال‌های آزاد در بدن ایجاد می شوند. این سلول‌های ناپایدار به سلول‌های بدن آسیب می‌رسانند و بنابراین می‌توان گفت كه رادیكال‌های آزاد ایجاد شده در بدن می‌توانند تولید ملانین در فولیكول‌های مو یا از بین رفتن رنگ این رنگدانه‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهند. به طور كلی اگرچه عوامل ژنتیكی بر روند سفید شدن موها تاثیر می‌گذارند، اما استرس و فشارهای روانی و همچنین سبك زندگی افراد نیز می‌تواند روند سفید شدن موهای فرد را 5 تا 10 سال تسریع كرده یا به تاخیر اندازد. براساس نتایج به دست آمده از تحقیقات انجام شده ترشح هورمون‌هایی كه در نتیجه قرار گرفتن در معرض فشارهای روحی و روانی در فولیكول مو آزاد می‌شوند، بر آزاد شدن عاملی كه منجر به ساخت ملانوسیت‌ها و انتقال آن به سلول‌های بنیادی سازنده هریك از تارهای مو می‌شود تاثیر می‌گذارد و بنابراین در شرایطی كه در آزادشدن این عامل واسط به هر دلیلی اختلال ایجاد شود انتقال رنگدانه به تارهای مو نیز متوقف خواهد شد. بنابراین دانشمندان در تلاش هستند به شواهد و یافته‌های بیشتری مبنی بر تاثیر فشارهای روحی و روانی بر تسریع فرآیند سفید شدن موها دست یابند، اگرچه هنوز هیچ گونه شواهد علمی در تایید وجود این رابطه علت و معلولی یافت نشده است.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 2/ مهر /1392 - توسط مدیر سایت
فرم تماس سریع
نظرسنجی
چه مطالبی را بیشتر می پسندید
 • [ ۴ راي ]
  [ ۳ راي ]
  [ ۲ راي ]
  [ ۳ راي ]
 • آمار بازدیدکنندگان
  • بازدید امروز: 37
  • بازدید دیروز:۲۸
  • بازدید کل: 46748
  • افراد آنلاین:1
  تمامی حقوق این سایت متعلق به زیور اشرف پوری می باشد و هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع می باشد
  اطلاعات تماس :